flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ практики розгляду Нововоронцовським районним судом Херсонської області справ про адміністративні правопорушення за ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення за 2016 рік станом на 20.11.2016 року

01 грудня 2016, 10:51

На виконання доручення апеляційного суду Херсонської області від 16.11.2016 року №01-4/46/2016, Нововоронцовським районним судом Херсонської області проведено узагальнення практики розгляду справ про адміністративні правопорушення за ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення за 2016 рік.

Стаття 130 Кодексу про адміністративні правопорушення встановлює відповідальність осіб за керування транспортними засобами або суднами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Згідно ч.1 ст.130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ч.2 ст.130 КУпАП, повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, - тягне  за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Згідно ч.3 ст.130 КУпАП, дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Згідно ч.4 ст.130 КупАП, вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду, - тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк п’ятнадцять діб, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.

Згідно ч.5 ст.130 КупАП, керування річковими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування всіма видами плавучих засобів на строк від одного до трьох років, або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Згідно ч.6 ст.130 КУпАП, дії, передбачені частиною п'ятою цієї статті, вчинені особами, які не мають права керування річковими або маломірними суднами, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Аналізуючи статистичні дані, з 488 справ про адміністративні правопорушення, які надійшли до Нововоронцовського районного суду Херсонської області за 2016 рік станом на 20.11.2016 року - 30 справ за ст.130 КУпАП (суддя Гончаренко О.В.), з яких: за ч.1 ст.130 КУпАП – 26, за ч.2 ст.130 КУпАП – 3, за ч.4 ст.130 КУпАП – 1.

За результатами розгляду – 28 справ розглянуто з винесенням постанови, з яких:

1)      в 22 справах – накладено адміністративне стягнення, в тому числі:

-          у виді штрафу - 14;

-          у виді позбавлення права керування - 5;

-          у виді адміністративного арешту - 3;

         2)  в 5 справах – провадження закрито, в тому числі:

                     -     оголошено усне зауваження - 1;

                     -      закінчення строку накладення адміністративного стягнення - 3;

                     -      відсутністю складу адміністративного правопорушення - 1.

         3) 1 справа – направлена на дооформлення.

 

Відповідно до вимог ст.277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Як вбачається з аналізу практики розгляду справ, як правило, справи були призначені у строки, передбачені ст.277 КУпАП. Виключення становили лише ті справи, які надійшли до Нововоронцовського районного суду Херсонської області у період відпустки судді Гончаренко О.В., оскільки інших суддів, які здійснюють судочинство у Нововоронцовському районному суду Херсонської області немає (у судді Каневського В.О. закінчились повноваження судді).

Щодо вимог ст.38 КУпАП, яка передбачає, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті, встановлено наступне.

Згідно до вимог про чинного законодавства, особи, щодо яких Нововоронцовським районним судом Херсонської області розглядалися справи про адміністративні правопорушення, про час та місце розгляду справи були повідомленні належним чином.

Із 28 справ розглянутих по суті вбачається, що в 3 справах провадження закрито у зв’язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Так, справа №660/927/16-п надійшла до суду після того, як була направлена на дооформлення за постановою від 15.07.2016 року (справа №660/620/16-п). Зважаючи, що правопорушення було вчинено 27.06.2016 року, а справа з урахуванням вимог чинного законодавства про належне сповіщення учасника про час, місце розгляду була призначена та розглянута по суті 18.10.2016 року, строки накладення адміністративного стягнення закінчились, тому суд був позбавлений можливості забезпечити дотримання вимог ст.38 КУпАП.

Щодо справи №660/671/16-п, то правопорушення скоєне 18.10.2015 року, а до суду матеріали надійшли 12.07.2016 року.

Аналізуючи рух справи №660/799/16-п вбачається наступне. Згідно протоколу, адміністративне правопорушення вчинене 03.08.2016 року, справа надійшла до суду 16.08.2016 року та передана в провадження судді 22.08.2016 року. Оскільки особа, яка притягувалася до адміністративної відповідальності з протоколом була не згодна, тому виникла необхідність у виклику свідків для допиту. При цьому, свідки на судове засідання, призначене на 14.09.2016 року не з’являлися, дата призначення наступного судового засідання 04.10.2016 року співпала з відрядженням судді Гончаренка О.В., тому зважаючи що на засідання 25.10.2016 року свідки, викликані для повного, всебічного та об’єктивного розгляду справи не з’явилися. Розгляд справи по суті відбувся 11.11.2016 року. Тобто після спливу строків, передбачених ст.38 КУпАП.

Таким чином, аналізуючи причини, які призвели до розгляду справ у строки, триваліші ніж ті, які передбачені ст.38 КУпАП вбачається,  що особи,  які складають протоколи про адміністративні правопорушення часто відносяться до оформлення справ  поверхово і формально.  Документи, згідно яких особи, які притягуються до відповідальності, не завжди містять належні реквізити, протоколи  несвоєчасно направляються на розгляд, що призводило до пропуску строків накладення адміністративних стягнень.

Тому, з метою забезпечення виконання вимог чинного законодавства Нововоронцовським районним судом Херсонської області обговорено результати узагальнення зборами суддів та доведено до відома працівників апарату суду.

 

 

Голова суду                                                                     О.В. Гончаренко