Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
03 березня 2016 року в актовій залі апеляційного суду Херсонської області відбулася нарада з питань підведення підсумків здійснення правосуддя судами Херсонської області у 2015 році.
Участь у заході прийняли голова апеляційного суду Херсонської області Олександр Коровайко, його заступники: Олена Кузнєцова та Володимир Заіченко, судді апеляційного та районних суддів області. На проведення наради були запрошені: член Ради суддів України Марина Бойко та начальник ТУ ДСА України в Херсонській області Володимир Лаговський.
Керівник суду, відкриваючи засідання вітальним словом, підкреслив, що реформування судової системи України – одне із основних вимог суспільства на сьогодні. Оскільки саме від нас, як представників судової гілки влади, і наших прийнятих рішень залежить утвердження правопорядку, який грунтується на засадах верховенства права та захисті прав і свобод людини, а в разі їх порушення - справедливого відновлення в розумні строки, саме тому одним із основних завдань нашого заходу є детальний аналіз ефективності здійснення судочинства у 2015 році, задля покращення якості правосуддя судами Херсонщини у поточному році.
Далі, як і було передбачено порядком денним, заступники голови Олена Кузнєцова та Володимир Заіченко виступили перед присутніми з доповідями щодо стану здійснення правосуддя місцевими та апеляційним судами Херсонської області у 2015 році.
Олена Кузнєцова ознайомила присутніх з аналізом здійснення правосуддя місцевими і апеляційним судами Херсонської області по цивільним справам за 2015 рік та заходами по усуненню недоліків.
Аналіз статистичних даних свідчить про тенденцію зменшення кількості цивільних справ та матеріалів, що надійшли в провадження місцевих судів за аналогічний період 2015 року. Так, у 2015 році кількість справ становила 34698, що на 4319 справи менше, ніж у 2014 році.
За 2015 рік до апеляційного суду Херсонської області надійшло 3199 справ за апеляційними скаргами на рішення та ухвали місцевих судів в порядку цивільного судочинства, що на 13,58 % менше порівняно з 2014 роком. Всього, з урахуванням залишку справ на початок звітного періоду, в провадженні апеляційного суду знаходилося 3563 справи. З них 2277 справи за апеляційними скаргами на рішення та 922 справи - на ухвали.
Прийнято судом апеляційної інстанції до розгляду 2635 справ, відмовлено у відкритті апеляційного провадження у 82 справах, повернуто 213 справ, у тому числі з відкликанням апеляційної скарги – 6 справ. Позитивно були згадані доповідачем Верхньорогачицький районний суд та Новокаховський міський суд, які мають найменший відсоток скасованих в апеляційному порядку рішень.
За результатами перегляду ухвал (судових наказів) суду першої інстанції закінчено апеляційне провадження у 763 справах, з яких відхилено апеляційну скаргу і залишено ухвалу (судовий наказ) без змін за наслідками розгляду 342 справи. Великолепетиський та Високопільский районні суди займають лідируючі позиції щодо відсутності показників скасованих ухвал (судових наказів).
Окрім основного виду роботи, суддями палати з розгляду цивільних справ постійно проводиться аналіз підстав скасувань судових рішень на семінарах, нарадах та під час проходження стажування.
«Однак, намітилася негативна тенденція щодо випадків зупинення цивільних справ до розгляду іншої справи у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних та кримінальних справ, що не передбачено нормами діючого ЦПК - зауважила Олена Кузнецова,- також викликає занепокоєння збільшення випадків зупинення цивільних справ у зв’язку з призначенням економічних експертиз у справах по кредитним спорам».
Не оминула увагою заступник голови і питання використання систем відеоконференцзв’язку при розгляді справ та надсилання судами текстів судових повісток у вигляді sms-повідомлень. У звітний період в апеляційному суді Херсонської області проведено 660 судових засідань у цивільних справах в режимі відеоконференцзв’язку та направлено 5860 sms-повідомлень.
Підводячи підсумок своєї доповіді, Олена Кузнецова більш детально окреслила деякі пропозиції щодо удосконалення роботи місцевих судів нашого регіону.
Наступним доповідачем виступив Володимир Заіченко, який відзвітував про узагальнення стану здійснення правосуддя по кримінальним справам місцевими судами Херсонської області у 2015 році.
У 2015 році в апеляційного суду знаходилося в провадженні 55 кримінальних справ за апеляціями на вироки місцевих судів та 26 апеляцій на постанови судів (за КПК 1960 року): із них розглянуто 46 вироків відносно 64 осіб, залишено без змін вироки відносно 20 осіб, скасовано вироків відносно 38 осіб, з постановленням нового вироку відносно 5 осіб та змінено вироків стосовно 6 осіб.
Також в судах області 2015 році перебувало в провадженні 5611 справ ( за КПК 2012 року). По 4699 справах провадження закінчено: з постановлення вироку 3380 справ відносно 3611 осіб, відносно 30 осіб винесено виправдовувальний вирок, на підставі угод за примиренням 441 справа, визнання винуватості 305 справ та закінчення провадження під час підготовчого провадження, а саме закрито кримінальне провадження 877 справ.
Основними підставами скасування вироків є: істотні порушення вимог кримінально-процесуального законодавства; неправильне застосування кримінального закону; невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи; невідповідність призначеного покарання тяжкості злочину та особі засудженого, порушення права на захист, надання неправильної оцінки доказам.
Більш детально Володимир Заіченко зупинився на питаннях використання систем відеоконференцзв’язку при розгляді справ та надсилання судами текстів судових повісток у вигляді sms-повідомлень. У звітний період в місцевих судах Херсонської області проведено 690 судових засідань у кримінальних справах в режимі відеоконференцзв’язку та направлено 40444 sms - повідомлень.
Член Ради суддів України Марина Бойко подякувала всім присутнім за висловлену до неї довіру представляти інтереси нашого регіону у судах вищих інстанцій. Докладно розповіла про підготовку та опрацювання законопроектів, які стосуються судоустрою і судочинства, статусу суддів, забезпечення діяльності органів судової влади в рамках проведення суддівської реформи. Проаналізувавши стан функціонування автоматизованої системи діловодства суду, зробила висновок про організаційні можливості переходу до системи «Електронний суд».
Запрошений до участі у зборах начальник ТУ ДСА України в Херсонській області Володимир Лаговский поінформував присутніх про стан організаційного, інформаційно-технічного та фінансового забезпечення місцевих судів у 2015 році, окреслив низку проблемних питань та шляхи їх вирішення, зупинився на перспективах в роботі судів області на 2016 рік та на обсягах виконаних робіт в кожному місцевому суді області.
У зв’язку з виникнення значної кількості питань місцевих судів Херсонщини щодо категорії справ народження дитини та смерті особи на тимчасово окупованих територіях України суддя – методист судової палати з розгляду цивільних справ Людмила Пузанова виступила на нараді з доповіддю, в якій узагальнила інформацію щодо підстав та норм врегулювання цих питань з посиланням на чинне законодавство України.
В заключному слові голова апеляційного суду Херсонської області подякував усім за роботу, вказавши, що пріоритетними напрямками роботи залишається наступне:
- суддям місцевих та апеляційного судів більш вимогливіше ставитись до виконання своїх службових обов'язків, постійно підвищуючи свій професійний рівень;
- продовжувати роботу щодо залучення суддів до участі у семінарах, конференціях, круглих столах;
-постійно аналізувати та впроваджувати в роботу рішення Європейського суду;
- надавати пропозиції щодо необхідності роз'яснення Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ проблемних питань, які виникають при застосуванні норм процесуального та матеріального права;
- продовжувати практику проведення спільних координаційних нарад керівництва апеляційного суду із керівництвом територіального управліня Державної судової адміністрації України, прокуратури, Державної пенітенціарної служби України та з інших питань.