Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
УЗАГАЛЬНЕННЯ
судової практики розгляду Нововоронцовським районним судом Херсонської області кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи (ст.ст.115-145 КК України) за 2014 рік.
На виконання листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.03.2015 року вих. № 93-391/0/4-15 Нововоронцовським районним судом проведено узагальнення судової практики розгляду кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи (ст.ст.115-145 КК України) за 2014 рік.
Метою даного узагальнення є вивчення та аналіз судової практики по кримінальних справах даної категорії, виявлення випадків порушення норм права та встановлення їх причин, визначення кола проблем, які виникають при розгляді справ.
Відповідно до ст. 27 Конституції України, кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань. Умисне позбавлення життя іншої людини належить до найтяжчих злочинів проти особи.
В провадженні Нововоронцовського районного суду Херсонської області у 2014 році перебувало 42 кримінальних провадження щодо злочинів проти життя та здоров’я особи (ст.ст.115-145 КК України) відносно 42 осіб за КПК України (в ред. 2012 року).
Із них розглянуто 40 кримінальних проваджень відносно 40 осіб.
Нововоронцовським районним судом Херсонської області в 2014 році розглянуто:
- 17 кримінальних проваджень з постановленням вироку;
- 23 кримінальних проваджень із закриттям провадження у справі;
- 1 кримінальне провадження з затвердженням угоди про примирення.
Залишок нерозглянутих кримінальних проваджень даної категорії на кінець звітного періоду становить – 2 кримінальних провадження.
За проаналізований період Нововоронцовським районним судом розглянуто:
- 3 кримінальних провадження за злочини передбачені ч. 1 ст.121 КК України;
- 3 кримінальних провадження за злочини передбачені ст. 122 КК України;
-32 кримінальних провадження за злочини передбачені ст. 125 КК України;
- 4 кримінальних провадження за злочини передбачені ст.129 КК України.
Найбільшу питому вагу серед справ про злочини проти життя та здоров’я осіб становлять злочини, передбачені частинами 1 та 2 ст. 125 КК України. За вчинення вказаних злочинів засуджено 12 осіб, що становить 70,6 % осіб засуджених за вчинення злочинів, що посягають на життя та здоров’я осіб.
Відповідно до статистичних даних, судом розглянуто 4 кримінальних провадження за злочини передбачені ст.129 КК України, кваліфікуючою ознакою яких є реальність підстав побоювання здійснення погрози. Реальність погрози визначається достатністю підстав побоюватися її виконання, які у кожному випадку є різними. При визначенні реальності погрози значення має з'ясування форми, характеру, місця, часу, обстановки її висловлення, характеру попередніх взаємовідносин між винним і потерпілим тощо. Особливе значення при цьому має сприйняття погрози самим потерпілим, а також і присутніми при цьому іншими.
Для визнання погрози вбивством реальною необхідно, щоб вона була виражена в такій обстановці, в якій відсутні непереборні перешкоди для здійснення виражених винним погроз.
У випадках застосування зброї або предметів, використовуваних як зброя, для підтвердження наміру реалізувати погрозу потрібно мати на увазі дві обставини: по-перше, використовуватися повинен такий предмет, яким реально можна заподіяти смерть; по-друге, винний повинен мати можливість його застосування. Так, наприклад, у кримінальному провадженні по обвинуваченню ОСОБИ1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 129 КК України - ОСОБА1 у стані алкогольного сп’яніння під час словесної сварки, шляхом демонстрації кухонного ножа у безпосередній близькості від ОСОБИ2 висловлював у словесній формі погрозу вбивством на адресу останнього.
Проведеним узагальненням встановлено, що судді Нововоронцовського районного суду Херсонської області при розгляді кримінальних проваджень даної категорії виконують вимоги вимог ст. ст. 314, 316 КПК України (в ред. 2012 року).
При призначенні кримінального покарання судді Нововоронцовського районного суду Херсонської області у кожному випадку і щодо кожного обвинуваченого, який визнається винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, дотримуються вимог ст. 65 КК України стосовно загальних засад призначення покарання, оскільки саме через цю норму реалізуються принципи законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.
У кожному конкретному випадку суддями при призначенні покарання враховувався ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу обвинуваченого та обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання, оскільки особі, яка вчинила злочин, має бути призначено покарання, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.
Визначаючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, судді Нововоронцовського районного суду Херсонської області виходили з класифікації злочинів (ст. 12 КК України), а також із особливостей конкретного злочину й обставин його вчинення (форма вини, мотив і мета, спосіб, стадія вчинення, кількість епізодів злочинної діяльності, роль кожного із співучасників, якщо злочин вчинений групою осіб, характер і ступінь тяжкості наслідків, що настали, тощо).
Досліджуючи дані про особу обвинуваченого, судді з’ясовували його вік, стан здоров’я, поведінку до вчинення злочину як у побуті, так і за місцем роботи чи навчання, його минуле (зокрема, наявність не знятих чи не погашених судимостей, адміністративних стягнень), склад сім’ї (наявність на утриманні дітей та осіб похилого віку).
Виходячи з того, що встановлення пом’якшуючих та обтяжуючих покарання обставин має значення для правильного його призначення, суддями всебічно досліджувалися матеріали справи щодо наявності таких обставин і наводились у вироку мотиви прийнятого рішення.
Відповідно до ст. 397 КПК України кримінальні провадження своєчасно направлялись до Апеляційного суду Херсонської області.
За наслідками перегляду кримінальних справ в апеляційному порядку судові рішення Нововоронцовського районного суду залишено без змін, що є безумовним свідченням законності, обґрунтованості та справедливості прийнятих суддями рішень, що ґрунтуються на всебічному, повному та об’єктивному розгляді кожної справи.
Проблемних та спірних питань при застосуванні судом положень статей 115-145 Кримінального кодексу України не виникало.